Czy prywatne uczelnie w Warszawie używają Elektronicznej Legitymacji Studenckiej?

Legitymacja studenta kojarzy się z dużymi publicznymi uczelniami takimi jak Politechnika Warszawska czy Uniwersytet Warszawski. Czy studenci prywatnych uczelni posługują się takimi samymi dokumentami?

Prywatne uczelnie w Warszawie

Warszawa jest najliczniejszym miastem w Polsce i to właśnie tu znajduje się najwięcej uczelni wyższych. Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i prywatnych.  Wśród największych uczelni prywatnych w Warszawie możemy wymienić:

 

  1. Uczelnia Łazarskiego (tzw. Łazarski)
  2. Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT
  3. Akademia Leona Koźmińskiego (ALK)
  4. Collegium Civitas w Warszawie
  5. Kolegium Europejskie
  6. Europejska Akademia Sztuk w Warszawie
  7. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  8. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  9. Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
  10. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie

ELS na prywatnych uczelniach

Wiele osób się zastanawia jak wygląda sprawa z Elektroniczną Legitymacją Studenta(ELS) na uczelniach niepublicznych. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisane w Warszawie w 2006 roku. Według jego zapisów, zarówno naklejki na legitymacje, jak i sama Elektroniczna Legitymacja Studencka mają ujednolicony wygląd na wszystkich uczelniach w Polsce. Nie ma znaczenia czy jest to Uniwersytet Gdański czy PWST, legitymacja studenta musi posiadać chip stykowy, numer identyfikacyjny i oczywiście aktualny hologram semestralny. Dzięki tym zasadom, legitymacje ELS wyglądają podobnie na wszystkich uczelniach. Niczym nie różnią się zwłaszcza nalepki na legitymację, które mają jednakowy kształt, kolor i fakturę na legitymacjach wszystkich studentów.

 

Nalepki na ELS są produkowane w specjalnie do tego przeznaczonych fabrykach w miastach Łódź, a także Lublin i Szczecin, nie wspominając o takich ośrodkach jak Kielce czy Opole. Hologramy semestralne ELS muszą spełniać wszystkie wymogi  aktualnego Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisanego w Warszawie. Stąd też wynika ich cennik. Hologramy na legitymacje kupowane do celów kolekcjonerskich również odpowiadają wszystkim tym wymogom, chociaż nie służą do przedłużania ważności legitymacji studenta. Znaczki są grawerowane laserowo i odpowiednio zabezpieczane w transporcie, co zabezpiecza naklejki semestralne przed uszkodzeniem. Można więc bez obaw zamawiać hologramy kolekcjonerskie na OLX, Gumtree czy Allegro. Z pewnością dotrą do celu nieuszkodzone nawet z tak odległych miejsc jak Wrocław czy Katowice.