Czy Elektroniczna Legitymacja Studencka ELS może służyć jako bilet?

Elektroniczna Legitymacja Studencka to dokument wielofunkcyjny. Dla wielu studentów, jest ona nie tylko sposobem identyfikacji, ale także biletem ztm.

Na jakich uczelniach można używać ELS jako biletu?

Nie wszystkie uczelnie i miasta umożliwiają studentom korzystanie z Elektronicznej Legitymacji Studenckiej jako Karty Miejskiej. Wszystko zależy od tego czy mają podpisaną umowę ze Związkiem Transportu Miejskiego. W Warszawie, studenci posiadający legitymację i ważny hologram semestralny mogą używać jej jako biletu m.in w tych uczelniach:

 

 1. Uniwersytet Warszawski
 2. Warszawski Uniwersytet Medyczny
 3. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
 4. Politechnika Warszawska
 5. Szkoła Główna Handlowa
 6. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego
 7. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
 8. Akademia L. Koźmińskiego (dawniej WSPiZ)
 9. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP
 10. Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego
 11. Akademia Sztuk Pięknych
 12. Uczelnia Łazarskiego (dawniej WSHiP)
 13. Wyższa Szkoła Komunikowania i Mediów Społecznych
 14. Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza
 15. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 16. Polsko – Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych
 17. Szkoła Główna Służby Pożarniczej
 18. Społeczna Akademia Nauk (dawniej SWSPiZ)
 19. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej
 20. Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki

 

Kiedy legitymacja studenta ELS może być biletem?

Aby Elektroniczna Legitymacja Studencka mogła być też biletem do komunikacji miejskiej musi mieć przede wszystkim ważną naklejkę na ELS. Oprócz aktualnego hologramu na legitymację, najważniejsze jest odpowiednie zakodowanie legitymacji ELS. Można to zrobić niemal w każdym punkcie sprzedaży biletów ztm w Warszawie. Podobnie jest w innych miastach takich jak Kraków czy też Bydgoszcz. Jeżeli zaś student otrzyma nową legitymację ELS powinien pójść do jednego z Punktów Obsługi Pasażerów, aby przekodować bilet z Warszawskiej Karty Miejskiej na ELS. Co ciekawe, byli studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą  kodować biletów na Karcie Absolwenta UW. Takiego rozwiązania nie ma jeszcze nigdzie indziej. Oczywiście Karta Absolwenta musi również posiadać ważny hologram semestralny.

 

Hologram na legitymację to gwarancja, że można go używać jako biletuu w takich miastach jak Warszawa, Łódź, Katowice oraz Białystok. Studiujesz w mniejszym mieście? Bez obaw. Takie miejscowości jak  Opole oraz Sopot również rozważają wprowadzenie takiej opcji. Osoby na forum ekspertów nie ma wątpliwości, że wkrótce hologramy semestralne będą miały jeszcze więcej funkcji. Miejmy nadzieję, że nie zmieni się  przez to ich cennik. Nalepki na ELS muszą być kompatybilne z czujnikami laserowymi ztm, dlatego hologramy na legitymacje wytwarza się specjalną techniką 2D/3D. Tą samą technologią wytwarza się hologramy ELS do celów kolekcjonerskich, mimo iż nie można ich używać jako naklejki na legitymację. Zakupione hologramy semestralne  są jednak bardzo cenne dla znawców i kolekcjonerów, którzy mogą je kupić na Gumtree oraz Allegro i OLX.